Boka online. Dygnet runt.

Personbil – Tungt släp

Vad innebär ”Tungt släp”?

Nu finns det som heter UTÖKAD B-BEHÖRIGHET (B96) då får du dra en fordonskombination med totalvikter upp till 4250kg. För att ta utökad B behöver du inte något körkortstillstånd, det är heller inte något teoriprov, bara fotografering HOS TRAFIKVERKET, säkerhetskontroll och uppkörning.

Behörigheten BE krävs då bilens och släpets totalvikter tillsammans överstiger 3,5 ton.
Kravet är att du är minst 18 år, har B körkort och ett giltigt körkortstillstånd för behörigheten.

När du har ett BE körkort får du dra släp med totalvikt upp till 3500kg (förutom bilens totalvikt)

Innan du kan börja övningsköra för BE måste du skaffa ett körkortstillstånd som du ansöker om hos Transportstyrelsen. Till ansökan bifogar du en hälsodeklaration med synintyg. Blanketter beställer du genom att gå in på www.transportstyrelsen.se När du beställer blanketter från körkortsportalen medföljer det ett inbetalningskort ifyllt med OCR-nummer, belopp och bankgironummer. Det går också att betala detta direkt via internetbank.

Körkortstillståndet skickas hem till dig när allt är registrerat och godkänt. Tillståndet gäller i 5 år.

 

Prislista

2400 :-

Utökad B-behörighet (B96) paket 1 st 80 min körning inkl säkerhets kontroll & lån av bil & släp vid uppkörning i Enköping. ( Trafikverkets avgifter tillkommer )

1500 :-

Lån av bil och släp vid uppkörning Utökad B (B96) i Enköping (exkl. trafikverkets avgifter)

1300 :-

Körlektion BE hel lektion

ENA Trafikskola,Sandgatan 17, 749 49 Enköping | Tel: 0171- 44 00 45 | Fax: 0171- 44 00 46 | E-post: info@enatrafikskola.se Admin